Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich
w Pszczynie-Łące

Początek działalności wolontaryjnej placówki odpowiadający definicji wolontariatu czyli „bezpłatnemu, dobrowolnemu, świadomemu działaniu na rzecz innych, wykraczającemu poza więzi rodzinno-koleżeńsko –przyjacielskie” datuje się na rok 2002 i podjęcie współpracy ze Stowarzyszeniem „Nie ma głupich” działającym przy Domu Pomocy Społecznej „Republika” w Chorzowie.

Następnie rok później nasza placówka podjęła regularną współpracę, w postaci co tygodniowych jednodniowych wyjazdów naszych wychowanków z samym DPS „Republika” w Chorzowie. Ta forma działalności z dużym powodzeniem zaczęła funkcjonować w naszej placówce, jako nowa forma oddziaływań wychowawczo – resocjalizujących, w 2004 roku zaczęliśmy współpracować z lokalnymi instytucjami opieki i pomocy. Do dnia dzisiejszego regularną współpracę, polegającą na cotygodniowych wyjazdach naszych wychowanków, prowadzimy z następującymi ośrodkami:

Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie http://www.katowice.caritas.pl/

w skład którego wchodzą:

Udział w zajęciach ramach wolontariatu, mimo iż wielokrotnie to ciężka, mozolna i odpowiedzialna praca, jest dla naszych wychowanków swoistego rodzaju nagrodą. Istotnym kryterium doboru wychowanków do tego typu zajęć jest ocena jego funkcjonowania we wszystkich działach placówki. Tylko wychowanek, który bez zarzutu i poprawnie funkcjonuje ma szansę zostać wolontariuszem. Nie mniej istotnym kryterium doboru jest perspektywa długości pobytu wychowanka w placówce oraz cechy charakterologiczne poszczególnych wychowanków. Przede wszystkim jednak za każdym razem to wychowanek musi wyrazić chęć zostania wolontariuszem.

Szeroki charakter współpracy począwszy od typowo gospodarczo – porządkowych prac na terenie ośrodków, poprzez wspólne organizowanie imprez kończąc na bezpośredniej opiece pensjonariuszy ośrodków pozwala nam stopniowo wdrażać wychowanków do roli wolontariuszy. Cześć naszych wychowanków nie potrafi się „przełamać”, otworzyć w stosunku do osób niepełnosprawnych, wykorzystujemy ich zapał i chęci w większym stopniu do prac fizycznych na terenie ośrodków.

Wychowankowie, którzy bez problemu nawiązują bezpośredni kontakt z osobami niepełnosprawnymi, z biegiem czasu otrzymują coraz więcej zadań polegających na opiece i pomocy podopiecznym ośrodków. W miarę nabywania doświadczenia rośnie również zakres ich samodzielności i odpowiedzialności, cześć wychowanków finalnie ma okazję uczestniczyć samodzielnie, jako opiekun w turnusach rehabilitacyjnych i obozach wędrownych organizowanych przez Stowarzyszenie „Nie ma głupich”. Dla wielu naszych wychowanków wolontariat został przygodą życia, która pozwoliła im na złamanie stereotypów tak o sobie jak i o niepełnosprawnych, dla części z nich wolontariat stał się sposobem życia, dla nas wychowawców jest wspaniałym narzędziem, pozwalającym poznać i pracować z wychowankiem w środowisku otwartym.

Praca wolontaryjna to również pomoc dla domu w Pewli Wielkiej w zaopatrzenie drzewa, gdzie w okresie letnim jak i zimowym spędzają wolny czas niepełnosprawni. O kulisach pracy wolontaryjnej naszych wychowanków można przeczytać fotorelację z pobytu w Pewli Wielkiej

Kontakt

ZAKŁAD POPRAWCZY I SCHRONISKO DLA NIELETNICH W PSZCZYNIE - ŁĄCE

ul. ZDROJOWA 64
43-200 PSZCZYNA

dyrektor: MARCIN BALON

)  (32) 210-30-17
(32) 210-58-80
fax (32) 210-58-64
*  sekretariat@pszczyna.zpisdn.gov.pl 

UWAGA! Ten serwis używa cookies (tzw. ciasteczek).

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies, wiąże się z tym, że będą zamieszczane na Twoim urządzeniu. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem