Na początku był futbol

 

Zajęcia sportowe, a w szczególności piłka nożna odgrywa znaczącą rolę w wychowaniu młodzieży

 

naszej placówki. Czy sport może traktowany być jako jeden z czynników wychowawczych. Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć twierdząco, że nie tylko może, ale powinien. Realizując te ideę wychowawcy i wychowankowie wpadli na pomysł i powołali do życia klub sportowy w Zakładzie Poprawczym w Pszczynie – Łące, początkowo jednosekcyjny z sekcją piłki nożnej z czasem przekształcony w inne sekcje.

Pomysł z drużyną piłkarską narodził się w połowie lat osiemdziesiątych. Kulminacyjnym punktem był rok 1985, a mianowicie 21 marca odbyło się zebranie założycielskie, które powołało do życia klub sportowy „Zryw” Pszczyna. Nazwa „Zryw” została wymyślona przez wychowanków tutejszej placówki i pochodzi od tzw. „zrywów” (ucieczek). W drużynie tej prawdopodobnie jedynej takiej w Polsce gdzie grają obok siebie wychowankowie, wychowawcy, strażnicy, a zdarzało się, że i w składzie pojawił się kapelan i osoby ze środowiska zewnętrznego.

Początki to oczywiście trudności ze skompletowaniem sprzętu. Bardzo owocna okazała się współpraca z LKS Goczałkowice. Kierownik Internatu mgr Roman Gloc opowiada o początkach narodzin:
„w ramach współpracy podopieczni placówki pomagali przy pracach rozbudowy boiska w Goczałkowicach w zamian otrzymali sprzęt sportowy. Poza terenem zakładu usytuowane są na obszarze kilkunastu hektarów potężne szklarnie gdzie również wychowankowie pracowali i dzięki tej pracy otrzymali sprzęt do gry. Tak jak w normalnych klubach powołany został zarząd klubu ,a w jego skład weszli również wychowankowie zakładu”.

Pierwszym prezesem został wybrany Marian Tkaczyk ST. Inspektor Sądu Wojewódzkiego, wiceprezesem wybrano Jerzego Borysa oraz Mariana Jochymka, sekretarzem został Jan Lipniak, skarbnikiem Brunon Gaża, gospodarzem Jan Bukowczan, kierownikiem drużyny został Piotr Michalski. Drużyna przystąpiła do rozgrywek klasy C podokręgu Tychy i grała w niej nieprzerwanie do 1990 zarazem uczestnicząc we wstępnych fazach eliminacji Pucharu Polski., Z sukcesami sportowymi w tym okresie to było różne, ale jak głosi stara maksyma „nie zwycięstwo lecz udział jest najważniejszy” co było skutecznie realizowane przez nasz zespół.

Po pięciu latach spełniło się marzenia wychowanków i działaczy, „Zryw” odrodził się niczym Fenix z popiołów i drużyna ponownie została zgłoszona do rozgrywek PZPN w klasie C. Było to spowodowane głównie nowym napływem kadry pedagogicznej do zakładu, którzy mieli pasję do piłki nożnej i wizję na nowo stworzenia zespołu, mogącego rywalizować z najlepszymi drużynami seniorskimi powiatu. Okres ten cechuje duża poprawa nie tylko warunków organizacyjnych funkcjonowania zespołu, ale również poprawa poziomu gry. Rozwój piłki nożnej w zakładzie był widoczny, pozytywne nastawienie dyrekcji do tej formy resocjalizacji zaowocowało zmianami organizacyjnymi i poprawą jakości szkolenia sportowego młodzieży. Lata ciężkiej mozolnej pracy szkoleniowo resocjalizacyjnej zaowocowały tym ,że drużyna wyrobiła sobie uznaną markę w środowisku otwartym rywalizując na równym poziomie z zespołami podokręgu Tychy .

Rok 1998 nastąpiła zmiana nazwy na Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Zryw” Pszczyna. Wybrano nowy zarząd, a trenowanie w rundzie jesiennej 1999 roku powierzono Krzysztofowi Skrzypowi. W rundzie wiosennej sezonu 1999/2000 na stanowisko trenera powołano Marka Szklorza pełniącego tę funkcję do nadal, kierownikiem drużyny był Wacław Siry. Sezon ten okazał się najlepszy gdyż dokładnie w 15 rocznicę założenia zespół uzyskał awans do klasy B, w której grał w okresie 1999 – 2003. W sezonie 2003/04 ponownie zespół uzyskał awans do klasy B, w której nieprzerwanie grał 6 lat do 2010 roku. Aktualnie zespół został zgłoszony do 2 ligi Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej i bierze udział rozgrywkach na Orliku.

Reasumując największe sukcesy klubu na przestrzeni 25 lat to:

- Zdobycie trzykrotnie Pucharu „Fair Play” - wyróżnienie przyznane przez Śląski Związek Piłki Nożnej grupa Tychy w sezonie 2004/05, 2006/07 oraz w sezonie 2009/2010.

- Dwóch naszych wychowanków mogło już zadebiutować i grać na poziomie 4 ligi w barwach klubu LKS Łąka, a mianowicie nasz utalentowany wychowanek Krzysztof N. i Karol K., a kilkanaście lat wcześniej Adam Sz. nasz wychowanek grał i reprezentował pszczyński klub klasy okręgowej LKS Stara Wieś.

- 1999/2000 awans do klasy „B”

- Zwycięstwo w turnieju piłki halowej Chybie – 2001.

- III miejsce w półfinałach wojewódzkich piłki nożnej chłopców Łaziska Górne 2001.

- 2003/04 rozgrywki w klasie „C” i zdobycie mistrzostwa – a ans do klasy B.

- Sezon 2003/2004 awans do II Ligi Górnośląskiej Ligi Halowej – Lędziny – 2004.

- 2004 – Dotarcie do ćwierćfinałów Pucharu Górnośląskiej Ligi Halowej

- 2006/07 – Klasa B grupa: Tychy – miejsce 4 - najlepsze w historii klubu

Sekcja piłki nożnej wydaje również Informator Sportowy z działalności klubu.

Kadra i skład zarządu ULKS „Zryw” Pszczyna


 

UCZNIOWSKI LUDOWY KLUB SPORTOWY„ZRYW” PSZCZYNA

ZPiSdN ul. Zdrojowa 64

TEL.(032) 210-30-17, 210-58-80, fax (032) 210-58-64

PREZES- mgr Andrzej Kegel

V-ce - mgr Byliński Bogdan

Sekretarz - mgr Kabocik Dariusz

Skarbnik - mgr Gaża Brunon

Gospodarz obiektu - mgr Szymon Folek

Rok założenia: 1985

Barwy: żółto zielone

Stadion: Pojemność stadionu ok. 500, w tym 120 miejsc siedzących

Oświetlenie brak

Obiekt monitorowany

Wymiary boiska 93,4 x 54,4


W SKŁAD KLUBU WCHODZA NASTĘPUJĄCE SEKCJE:

- PIŁKI NOŻNEJ

- SANECZKARSKA

- KOSZYKÓWKI

- SIATKÓWKI

- TENISA STOŁOWEGO

- SPORTÓW SIŁOWYCH

- SPORTÓW WODNYCH